Atrakcyjny marketing to taki, który sam niesie się po sieci i który nie potrzebuje drogich kampanii reklamowych. Prawdą jest, że płatne kampanie w social media potrafią ułatwić nam życie oraz zaoszczędzić sporo czasu. Co jednak, jeśli nie chcemy płacić Facebookowi za reklamę? Jest na to jeden sposób, a mianowicie atrakcyjny content marketing oraz dobrze przemyślana strategia marketingowa! Interesujące dla użytkowników treści rozchodzą się w sieci dość szybko! Za pomocą ‘sexy’ marketingu możemy w bardzo dynamiczny i jednocześnie organiczny sposób, zbudować świadomość marki u naszych odbiorców. Właśnie organicznemu marketingowi poświęcona była prezentacja pt. ‘Sexy’ marketing — jak to zrobić!‘ podczas spotkania klubu ‘Ladies Night’ w galerii In-spire w Dublinie. Jeśli zatem chcemy, żeby nasz marketing był atrakcyjny, to musimy strategicznie dobrać content marketing, czyli treść przekazu marketingowego.

Dobrze dobrany content marketing pozwala skutecznie i tanio zdobyć jakościowy ruch na nasze kanały social media, stronę internetową oraz pozyskiwać linki. 

Jakie działania należy podjąć, aby nasz marketing był bardziej ‘sexy’? 

Po pierwsze, postawmy na personal branding. Personalizacja staje się obecnie kluczem do sukcesu i, co najważniejsze, jednym z trendów przewodnich w 2020 roku. Postawmy więc na siebie i nie bójmy się być twarzą naszego biznesu. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm. Szczególnie tutaj personalizacja świetnie się sprawdza. W codziennej relacji z klientami i tak jesteśmy przecież twarzą naszego brandu. Tworząc personal branding musimy postawić oczywiście nie tylko na nasze mocne strony, ale również na to, co nas wyróżnia. 

Atrakcyjny content to nie tylko blog posty, artykuły firmowe czy wpisy na Facebooku. Internauci kochają wszelkie materiały wizualne i to właśnie one znacznie lepiej „rozchodzą się” po sieci. Należy to wykorzystać i szczególny nacisk położyć na publikację zdjęć, infografik lub podcastów – w internecie znajduje się masa narzędzi, które ułatwiają ich tworzenie. Warto jednak sprawdzić, co jest najlepiej odbierane wśród naszych użytkowników, a później przygotować spójną strategię, najlepiej długofalową.

Dobrze jest mieć kogoś, kto doradzi nam, jakiego rodzaju materiały wizualne nadają się do promowania naszego biznesu w sieci. Kluczowa jest dobra jakość zdjęć oraz materiałów video z naszym udziałem. Im bardziej jesteśmy pomysłowi oraz oryginalni, tym lepiej. Nie bójmy się eksperymentować i testować nowe pomysły. Zawsze możemy usunąć taki post, czy blog post. Uzyskana w ten sposób wiedza o preferencjach naszych klientów jest bezcenna!

Jednym z najbardziej istotnych elementów atrakcyjnego wizerunku w sieci jest  długofalowa, spersonalizowana strategia marketingowa. Trzeba ją oczywiście oprzeć na celach biznesowych danej firmy. Może to być np. zwiększenie sprzedaży, przychodów, ruchu lub zasięgu rozpoznawalności marki. Tworząc taką strategię warto przyjrzeć się także konkurencji pod kątem tego, jak jej wizerunek prezentuje się w sieci. Taka analiza ujawni słabe i mocne strony konkurencji i na tej podstawie pozwoli zbudować siłę wizerunkową naszej marki w Internecie, przy założeniu, że stawiamy na oryginalność i niebanalne rozwiązania.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego. I sprawdza się to również w strategii content marketingowej. Chcąc odpowiadać na potrzeby wszystkich użytkowników zainteresowanych branżą w której działamy, stworzymy prawdopodobnie treści, które dla nikogo nie będą atrakcyjne.

Po pierwsze, podobnych treści w sieci istnieje już cała masa (im bardziej ogólne założenie, tym wyszukiwarka znajdzie ich więcej), a po drugie, nigdy nie będziemy w stanie wyczerpać tematu w całości. 

Znacznie lepiej skupić się na wąskiej grupie potencjalnych odbiorców i zawężonej tematyce. Tworząc specjalistyczną treść, będziemy w stanie nie tylko szczegółowo ją opracować, co wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników, ale także stworzyć sytuację, która przyczyni się do wzrostu konwersji.

Atrakcyjny content stwarza bowiem szansę na to, że potencjalni klienci zainteresują się firmą i tym, co ma w ofercie. 

Warto przy okazji podkreślić, że ewentualne promowanie niszowych, czy zawężonych tematycznie treści, jest znacznie tańsze ze względu na niższą konkurencję, a przy tym, jest także bardziej efektywne.

Materiał, który publikujemy powinien być na tyle interesujący, aby od razu wzbudzał ciekawość użytkownika. Warto więc, pokusić się o tytuły przykuwające uwagę. Świetnie sprawdzają się wszelkie zaprzeczenia (np. Jak nie zwariować w przedświątecznym szaleństwie?), negatywne ujęcie tematu (Jak wybrać najgorszy prezent i zepsuć Święta?) lub punktowanie (10 sposobów jak nie przytyć w święta).

Oczywiście sposobów na to, aby nasz marketing stał się bardziej ’sexy’ jest wiele i wszystko zależy od tego, na jaką strategię marketingowa się zdecydujemy.

Jeśli chcesz, żebyśmy pomogli ci stworzyć atrakcyjną strategię marketingową dla twojego biznesu, nasz zespół jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9–18 pod adresem [email protected]. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin od pierwszego kontaktu.

Zapraszamy! Czekamy właśnie na Ciebie!

Author

Pasquale Mellone

Pasquale is Founder at Increasily.com, a H2H marketing agency based in Dublin, Ireland, and owner at print-on-demand ecommerce Mintycase.com. Pasquale has worked in Digital Marketing and Account Management since 2004. He currently lives in Dublin with his wife, stepdaughter and cat.