Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Uncategorised

Strategia Marketingowa dla Wojtek Potaszkin Dance Academy

Prowadzenie z sukcesem szkoły tańca jest dużym wyzwaniem. Wiemy to, bo mamy przyjemność współpracować ze szkołą ‘Wojtek Potaszkin Dance Academy’, która w czerwcu tego roku dostała nagrodę w kategorii ”Najlepszy klub sportowy w Dublinie 2019” w rankingu irlandzkiej stacji radiowej 98FM. Agencja Increasily dostała zadanie zatroszczenia się o to, aby misja szkoły Wojtka Potaszkina docierała do nowych kursantów.

Wojtek Potaszkin, czyli właściciel szkoły, ma na swoim koncie wiele sukcesów. Specjalizuje się on w tańcu towarzyskim, a tańczy w najwyższej, międzynarodowej klasie “S„.

Jest on wielokrotnym mistrzem Irlandii oraz wicemistrzem Polski w tańcu towarzyskim. Regularnie pojawia się z pokazami tanecznymi ze swoją szkołą w irlandzkiej TV m.in. w ‘The Late Late Toy Show’. Był również choreografem zwycięskiej pary irlandzkiej wersji show ‘Dancing with the Stars’. Poza tym, że uczy tańca, jest choreografem oraz sędzią tanecznym na międzynarodowych konkursach tańca. Został także uznany przez ‘DanceSport Federation of Ireland’ za najlepszego tancerza w Irlandii.

Jako agencja marketingowa specjalizująca się w tworzeniu strategii marketingowych, wspieramy między innymi kreatywne biznesy w Irlandii. Dzięki temu możemy stwierdzić, że bez pasji i zaangażowania firma ma nikłe szanse na przetrwanie na wymagającym, irlandzkim rynku. Prowadzenie zaś takiego biznesu jak szkoła tańca, śmiało można nazwać powołaniem. Dodatkowo sam zawód tancerza niesie ze sobą wiele wyzwań różnej natury. Wymaga ciągłej pracy, samodoskonalenia i wielkiej wiary w siebie.

Na rynku irlandzkim funkcjonują różne rodzaje szkół tańca. Najwięcej jest tych małych, stworzonych przez aktualnych lub byłych tancerzy zawodowych, którzy zakończyli czynną karierę, ale nadal pragną mieć do czynienia z tym pięknym sportem. Mieliśmy przyjemność kilkakrotnie rozmawiać z tancerzami, właścicielami szkół tańca, którzy twierdzili, że nie wyobrażają sobie wykonywanie w życiu innego zawodu. To, co jest dla nich najbardziej atrakcyjnego, to czas spędzony ze swoimi studentami i możliwość zarażania ich swoją miłością do tańca. Jednakże, w przypadku artystycznych biznesów sama pasja nie wystarczy. Utrzymywanie kursu tańca czy rysunku niesie ze sobą wysokie koszty. Podstawowym problemem, z jakim borykają się właściciele szkół artystycznych, jest znalezienie nowych kursantów.

Jak znaleźć kursantów do szkoły tańca

W samym Dublinie jest około 120 szkół tańca. W zależności od wielkości i sytuacji finansowej, każda z nich aby mogła funkcjonować, potrzebuje kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu dobrze prosperujących grup tanecznych w tygodniu. Każda grupa powinna liczyć od 8 do 20 uczestników, ale liczebność grupy w głównej mierze zależy od powierzchni sal, jakimi dysponuje szkoła. Doświadczenie pokazuje, że uruchamiając nową grupę nigdy do końca nie wiadomo, jak długo będzie ona prosperowała. Z biegiem czasu osoby wykruszają się, grupy trzeba łączyć i otwierać nowe kursy. I tu bardzo przydatna jest dobrze przemyślana strategia marketingowa w ramach której świadomie wpływa się na kształt prowadzonej działalności uwzględniając specyfikę branży i jej obszary wrażliwe. Chodzi tu m.in. o umiejętne wspieranie zaangażowania uczniów w tworzoną grupę taneczną, systematyczne zachęcanie uczestników do nauki tańca, chwalenie ich postępów oraz pomoc w pokonywaniu trudności.

Obecnie istnieje ogólnoświatowy trend w bardzo różnorodnych gałęziach biznesu, w ramach którego wiele firm wykorzystuje portale społecznościowe w strategii biznesowej. Social media służą nie tylko promocji, ale także stanowią kapitalne źródło opinii o firmie, a to przecież prosty sposób na poznanie oczekiwań klientów oraz ich efektywne pozyskanie. My także postawiliśmy na social media podczas tworzenia strategii dla szkoły Wojtka Potaszkina.

Na początku opracowywania strategii marketingowej dla szkoły tańca, należy odpowiedzieć na dwa ważne pytania: jak ma wyglądać oferta szkoły oraz do kogo jest ona kierowana?

 

Czego uczymy w szkole tańca?

Po pierwsze w strategii istotne jest określenie, jakie konkretnie usługi się proponuje, czyli nauka jakich stylów tańca jest oferowana przez szkołę. Wybór jest tutaj ogromny a wśród najpopularniejszych tańców można wymienić hip-hop, salsa cubana, salsa, kizomba, bachata, taniec towarzyski, modern jazz, balet, pole dance, tango argentyńskie, burleska, taniec brzucha czy taniec irlandzki. Szkoła może specjalizować się w jednym stylu albo posiadać szereg różnych zajęć. Druga opcja jest ciekawsza dla klienta, ale trudniejsza w realizacji. Wymaga ona współpracy z większą ilością instruktorów, co zwiększa koszty prowadzenia biznesu.

Kogo chcemy uczyć tańczyć w szkole tańca?

Drugim równie ważnym elementem są klienci, czyli grupa docelowa do której skierowana jest oferta szkoły. Możliwości jest wiele – kobiety, single, pary, mężczyźni, dzieci, pary ślubne. Kluczowym pytaniem jest, jaki cel stawia przed sobą szkoła? Czy celem jest szkolenie tancerzy, którzy będą brali udział w konkursach i kształtowali swoją karierę w tańcu profesjonalnym? Czy też priorytetem jest propagowanie tańca jako jednego ze sposobów spędzania wolnego czasu? Są to niezwykle istotne kwestie, które trzeba przemyśleć na samym początku tworzenia strategii. Określając na tym etapie cel działania szkoły można w jasny i przejrzysty sposób dotrzeć do potencjalnego klienta, tworząc hasło w którym zawarty jest główny cel prowadzonej działalności.

Jeśli szkoła skupia się na rozrywkowym charakterze tańca, to dobrze stworzyć motto obrazujące obszar oferty, które będzie umieszczane na wszystkich materiałach reklamowych. Przyjmując zatem model promowania tańca jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu można założyć, że jednym z najważniejszych uwarunkowań determinującym wybór tej a nie innej szkoły, oraz wpływającym na decyzję o kontynuowaniu zajęć tanecznych w danej grupie, będzie atmosfera na zajęciach. Oczywiście mistrzem ceremonii jest osoba prowadząca zajęcia, bo to ona nadaje jej ton. Na końcowy sukces – stworzenie stabilnej grupy tanecznej – wpływa także dobór tańców, poziom trudności, warunki lokalowe, przyjazne otoczenie szkoły itd.

Na tym etapie działań marketingowych celem jest przekonanie osób zainteresowanych zajęciami dodatkowymi, bądź też jakąś formą aktywnego spędzania czasu wolnego,

że taniec jest dla nich świetną rozrywką. Ten początkowy etap jest ważny i nie należy go ignorować. Komfort nauki tańca musi mieć za podstawę miłą atmosferę, otwarte, przyjazne środowisko i wspierającą grupę nauczycieli.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty oraz opinię studentów szkoły Wojtka Ptasznika ceniących go za niezwykłą umiejętność kreowania świetnej atmosfery w szkole, gdzie każdy czuje się jak u siebie, stworzyliśmy strategię uwzględniającą specyfikę Wojtek Potaszkin Dance Academy. Osoba właściciela, jak naturalnego lidera wspierającego uczniów w dążeniu do wyznaczonego celu, bezsprzecznie stanowi o sile tego miejsca. Obrazuje to seria filmów przedstawiających zajęcia taneczne na których widać zaangażowanie nauczycieli i entuzjazm uczestników zajęć.

Oto jeden z nich:

 

Kto stanowi konkurencję dla szkoły tańca

Przygotowując strategię marketingową konieczne jest zbadanie konkurencji. Jeśli chodzi o szkoły tańca to w samym Dublinie jest ich około 120, zaś w bezpośredniej okolicy szkoły Wojtka są 4 konkurujące z nim studia tańca. Ponadto, oprócz placówek branżowych, szkoła tańca Wojtka rywalizuje ze wszystkimi punktami w mieście, które są związane ze sportem. Nawet siłownia może odebrać szkole potencjalnych kandydatów. Motywacją dla wielu osób ćwiczących jest kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia – ludzie ćwiczą, by być zdrowsi. Trzeba pokazać im, że dzięki lekcjom tańca, nie tylko zadbają o formę i poprawią sylwetkę, ale też będą się doskonale bawić. Konieczne jest wskazanie korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w zajęciach tanecznych, gdzie z jednej strony można zdobyć nowe umiejętności i wysportowane, zdrowe ciało, z drugiej zwiększyć grono potencjalnych znajomych i przyjaciół. Szkoła tańca ma tę zasadniczą przewagę nad siłownią, że sama forma zajęć zakłada ćwiczenia w grupie, co przekłada się na bliższe poznanie i funkcjonowanie w określonej społeczności. Ogólny schemat zajęć tanecznych można opisać jako spotkanie w ramach którego ucząc się tańca należy dobrać się w pary i powtarzać ruchy instruktora, co na głębszym poziomie odnosi się do bycie w grupie, poczucia radości z tańca, wspólnego przeżywania sukcesów a czasami wspólnego śmianie się z pomyłek. Poczucie bycie w grupie umacnia regularne uczestnictwo w zajęcia, ale i świętowanie zakończenia kursu i odbiór certyfikatu. W tym kontekście ważną rolę ma tu do odegrania nauczyciel tańca, który jest swego rodzaju spoiwem integrującym wszystkich uczestników zajęć wokół wspólnej pasji.

 

Jeśli kursanci postrzegają szkołę tańca wyłącznie w formie przyjścia, przebrania się, godzinnego tańca i zapomnienia o niej do następnego tygodnia, traci ona wielką szansę na zwiększenie przychodów. Nie wykorzystuje w pełni możliwości, jakie daje tego rodzaju miejsce. W ten sposób zostaje zaprzepaszczony wielki atut tego biznesu. Wzbudzenie emocji w studentach, zarażenie ich pasją do tańca, stworzenie miejsca, które jest odbierane jako atrakcyjne, spowoduje wysokie oceny i pozytywne opinie o szkole wśród społeczności osób zainteresowanych tańcem, a to przełoży się na wysoką frekwencję na zajęciach.

Zbudowanie lojalności uczestników zajęć to kluczowy element tworzenia stabilnej bazy klientów. Obszarem wrażliwym są tutaj emocje, jakie towarzyszą zajęciom z tańca, a z czasem pasja, jaką odczuwa wielu uczestników kursu. Szkoła tańca ma się kojarzyć z ekscytującą rozrywką, pozytywnymi fluidami w grupie i w relacji nauczyciel – uczeń.

Zatem celem szkoły tańca, czy innego kreatywnego biznesu, nie może być wyłącznie zysk. Bez poczucia głębokiego sensu tego, co się robi, skonkretyzowanego celu, który chce się osiągnąć, przy jednoczesnej wysokiej świadomości misji jaka wiąże się z tego rodzaju działalnością, trudno będzie osiągnąć satysfakcjonujące wyniki.

 

O przewadze konkurencyjnej w Wojtek Potaszkin Dance Academy świadczy renoma jej właściciela, wybitnego tancerza, docenionego w środowisku i wielokrotnie nagradzanego za swe osiągnięcia taneczne.

To właśnie umiejętność rozbudzania pasji do tańca oraz utrzymywanie wysokiego poziomu pozytywnego odbioru zajęć przez studentów jest zdecydowanym autetm tej szkoły.

W przypadku szkoły Wojtka Potaszkina od razu było oczywiste, że jej właściciel jest bardzo świadomy, jeśli chodzi o to, kim jest jego konkurencja oraz jaka misja mu przyświeca. Uczniowie Wojtka uwielbiają chodzić na zajęcia do jego szkoły, nie tylko ze względu na świetną atmosferę, ale również z uwagi na osobę samego nauczyciela.

Nasze główne działania marketingowe skupiły się na promowaniu tańca wśród dzieci, poinformowaniu o zmianie adresu szkoły oraz zaprezentowaniu nowej oferty szkoły poszerzonej o hip-hop oraz zajęcia teatralne. Oto jeden z angażujących postów, który obrazuje atmosferę w szkole Wojtek Potaszkin Dance Academy:

 

Jak promować szkołę tańca?

Trzeba przede wszystkim postawić na Internet. Obowiązkowe są kanały social media.

Obecnie media społecznościowe są integralną częścią życia wielu ludzi. Pomagają one nie tylko w komunikacji, ale i coraz częściej są podstawą w wykreowaniu i rozreklamowaniu marki lub biznesu. Odpowiednie i spójne kierowanie nimi, w zgodzie z aktualnymi trendami, pozwala na zwiększenie zasięgów oraz poszerzenie grona odbiorców.

Dobrze zarządzany fan page na Facebooku to połowa sukcesu. Fani szkoły na bieżąco mogą śledzić, co oferuje studio tańca w danym czasie. W tej branży oprócz informacji o nowych kursach można umieszczać zdjęcia związane z tańcem, a także materiały z konkursów. Jedną z cenniejszych możliwości jest prowadzenie relacji na żywo. Nic tak nie wzbudza emocji kursantów, jak to, co się dzieje w szkole, kiedy jest zamknięta. Można pokazywać, jak ćwiczą nauczyciele, czy też w jaki sposób kursanci przygotowują się do treningów. Przede wszystkim trzeba tworzyć angażujące posty z atrakcyjnymi materiałami wizualnymi. Można włączać do tego również samych uczestników kursów, którzy publikując posty o zajęciach współtworzą internetową społeczność szkoły. Pozytywnie opinie, entuzjastyczne relacje z zajęć plus zdjęcia uczestników kursów, to obecnie bardzo dobre źródło zdobywania nowych uczniów. Bezpośrednia opinia o tym, jaka jest atmosfera w szkole, albo dlaczego warto przychodzić tu na zajęcia, jest dla wielu potencjalnie zainteresowanych osób najwiarygodniejszą rekomendacją. Nawet najlepsza reklama marketingowa nie zastąpi rozmowy z drugim człowiekiem. Oto kolejny stworzony przez nas film, pokazujący co dzieje się na lekcjach w szkole Wojtka:

Kolejnym krokiem jest dobrze zarządzane konto na Instagramie, który w ostatnim czasie stał się niezmiernie silnym źródłem inspiracji i miejscem, w którym można znaleźć ogrom pomysłów — w aspektach kulturowych, popkulturowych, czy tanecznych. Możliwości są ogromne i praktycznie każdy rozważnie kierujący swoją marką jest w stanie uzyskać satysfakcjonujące grono odbiorców na Instagramie. Mając na uwadze najnowsze trendy obowiązujące na Instagramie, stworzyliśmy nie tylko specjalnie dedykowane dla szkoły Wojtka hashtagi do kategoryzowania treści na tym kanale, ale także zaprojektowaliśmy zintegrowaną z Facebookiem serię postów, które tak się prezentują na tym kanale:

 

Liczby mówią więcej niż słowa!

Podsumowując, biorąc pod uwagę cel biznesowy, jakim kieruje się szkoła Wojtek Potaszkin Dance Academy, stworzyliśmy strategię marketingową integrującą 2 najważniejsze dla biznesu Wojtka kanały social media, które profesjonalnie promują tę szkołę taneczną w sieci.

Na Facebooku osiągnęliśmy wzrost zaangażowania użytkowników w październiku sięgający prawie 126 kliknięć na każdego z tysiąca fanów szkoły Wojtka. To naprawdę świetny rezultat w porównaniu z konkurencją ‘Wojtek Potaszkin Dance Academy’, która uzyskała wynik w ilości 40 kliknięć.

Podobnie ma się sytuacja na Instagramie, gdzie zanotowaliśmy także ogromny wzrost zaangażowania użytkowników sięgający prawie 70 % całości bazy fanów szkoły Wojtka.

Podsumowując, podjęte przez nas działania w social media uwzględniające specyfikę Wojtek Potaszkin Dance Academy, cele strategiczne oraz przyjęte plany rozwoju szkoły, w naszej ocenie przyniosą najlepsze rezultaty w postaci stabilnej grupy uczniów z potencjałem do ich systematycznego wzrostu.

 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż istnieją branże specjalistyczne, w których lepiej sprawdzają się inne formy strategii marketingowej. Dlatego też dobra agencja reklamowa do każdej marki podejdzie indywidualnie i doradzi, w jaki sposób dana firma powinna się reklamować.

Jeśli chciałbyś, żebyśmy stworzyli dla twojej firmy strategię social media to nasz zespół jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9–18 pod adresem [email protected]. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin od pierwszego kontaktu.

Zapraszamy do kontaktu!

 

Author

Pasquale Mellone

Pasquale is Founder at Increasily.com, a H2H marketing agency based in Dublin, Ireland, and owner at print-on-demand ecommerce Mintycase.com. Pasquale has worked in Digital Marketing and Account Management since 2004. He currently lives in Dublin with his wife, stepdaughter and cat.

Comment (1)

  1. Agnieszka Schmidt Mindful Culture
    10 November 2019

    Przejrzysty i pelen mocy przekaz. Jako ze stworzenie sytemu marketingowego jest kluczowe (ponad 60%) dla sukcesu przedsiewziecia lub biznesu, polecam uslugi Kasi Forest w stworzeniu strategii marketingowej na mediach spolecznosciowych. Inwestycja sie zwroci wielokrotnie.

Comments are closed.